تبلیغات
كانون فرهنگی هنری شلمچه - ماه صفر به عنوان ماهی منحوس

كانون فرهنگی هنری شلمچه
 
Cultural center city Shalamcheh estahban
در برخی از روایات اسلامی از ماه صفر به عنوان ماهی منحوس یاد شده است.
 دلیل نحس و بدیمن دانستن ماه صفر را رحلت پیامبر اكرم و چند تن از امامان معصوم در این ماه دانست و عنوان كرد: در برخی از روایات اسلامی آمده است كه مسلمانان از انجام كارهای مهم در این ماه پرهیز كنند و برای دفع آفات و بلایای این ماه، بسیار صدقه دهند.
با توجه به وفات پیامبر اكرم (ص) در ماه صفر  به همین دلیل مسلمانان از این ماه به عنوان ماهی نحس و بدیمن یاد می‌كنند، چرا كه در این ماه وحی قطع می‌شود. حضرت علی (ع) در این مورد فرموده است: با رحلت پیامبر (ص) چیزی قطع شد كه با فوت هیچ احدی قطع نشد.
 در پاسخ به این سئوال كه آیا آداب خاصی برای خروج از ماه صفر و حلول ماه ربیع‌الاول در روایات اسلامی ذكر شده است یا خیر؟
 در «مفاتیح‌الجنان» شیخ عباس قمی آداب خاصی برای این امر ذكر نشده و تنها به ذكر اعمال شب اول ماه بسنده شده است. البته در برخی روایات، اقامه نماز شكر به شكرانه اقامه دو ماه عزاداری و عبادت توصیه شده است.
برخی سنت‌های رایج شده در سال‌های اخیر از جمله «دق‌الباب كردن 7 مسجد» و «روشن كردن شمع پشت در 7 مسجد» ؛ این موارد، پیشینه روایی ندارد و بیشتر آداب و رسومی قومی و بومی است. به عنوان مثال در برخی مناطق استان بوشهر دیده‌ام كه مردم به نشانه پایان نحسی ماه صفر، قلیان می‌شكنند.
 یكی از آداب مرسوم در پایان ماه صفر كه با شهادت امام رضا (ع) نیز همراه است، حضور در بارگاه آن امام فرزانه و ایجاد پیوند عاطفی و ولایی با ایشان است. پیوندی كه در زیارت تمام معصومان وارد شده است.
 ماه ربیع‌الاول ماه شادی مسلمانان است،  البته باید در برگزاری اعیاد و انجام شادی مراقب بود تا اعمال، عبادات و عزاداری‌های ماه محرم و صفر با انجام شادی غیرمشروع و همراه با معصیت، تباه نشود.
 یكی از ایام ماه ربیع‌الاول كه با جشن و سرور همراه می‌شود، نهم ربیع‌الاول یعنی سالروز به درك واصل شدن «عمر بن سعد»، فرمانده لشكر یزید در صحرای كربلاست و به هیچ عنوان موضوع خلیفه دوم مطرح نیست.
طبقه بندی: عقیدتی، 
برچسب ها: نحس، ماه صفر، حضرت علی (ع)، وفات پیامبر اكرم، سنت‌ها، ربیع‌الاول، خلیفه دوم،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 14 دی 1389 توسط سید محمد اسماعیل تابعی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : مقتدر مظلوم
  • قالب مذهبی
  • مقتدر مظلوم